Naši Chovatelé - paní a pan Skalský

18.10.2017

Naší organizací tvoří členové o kterých je nám ctí napsat několik řádků a tím je i blíže představit.

Jako první představíme manžele Skalských, kteří jsou chovateli již velkou řádku let. I přes jejich požehnaný věk, 84 a 85 let, jsou pořád ve velmi dobré fyzické a psychické kondici. Věříme, že je to dáno i zdravím životním stylem, kdy jsou neustále v pohybu kolem zvířat. Skalský jsou potvrzením, že chovatelství má velmi pozitivní vliv na lidské zdraví!

Skalský jsou organizovanými chovateli již od roku 1957. V letošním roce, 2017, tak oslavili již 60 velmi úspěšných chovatelských let. Stále jsou aktivními chovateli králíků, Vídeňský modrý, drůbeže, slepic Hemšírek měděně červených a kachen pižmových bílých.

Každé setkání s nimi je naplněno úžasnou atmosférou skromných, pracovitých a také chovatelsky velmi úspěšných lidí. Pro mladé a začínající chovatele to je unikátní příležitost se učit od opravdových mistrů svého oboru.

Jejich srdcovým plemen králíků jsou Angory. Sice je již, kvůli náročnosti a věku Skalských nechovají, ale stále o nich s láskou vyprávějí. Byli i členy klubu Angorských králíků, kde byli i velmi aktivní ve funkcionářské činnosti. Pan Skalský několik let zastával funkci pokladníka klubu. Tím funkcionářská činnost pana Skalského nekončí. Několik let byl i předsedou základní organizace Hoštka. Vždy za úžasné podpory paní Skalský.

Momentálně Skalský chovají plemeno králíků Vídeňský modrý, které nějakou dobu chovali společně s Angory. Přeci jenom zvládat dvě plemena na špičkové úrovni je náročné i pro mladší chovatele, a tak od chovu Angor upustili i díky náročnosti daného plemena a přibývajícímu věku. U Vídeňských modrých stále zůstávají a pořád jsou velmi úspěšní. Vystavují na oblastních výstavách a na každé výstavě kde vystavují vždy nějakou cenu vyhrají i tu nejvyšší. Jelikož na výstavu dávají téměř vše co odchovají, tak jen potvrzují úžasnou kvalitu jejich chovu. Se skromností jim vlastní nechtěli vystavovat na významnějších výstavách, jako je národní výstava v Lysé nad Labem. Neustále opakovali, že se nemohou měřit s nejlepšími chovateli i díky tomu, že jim věk nedovoluje se chovu věnovat tak, jak by chtěli. Přes usilovné nabádání, že jejich králíci jsou kvalitativně prvotřídní  se podařilo je přesvědčit a na letošní národní výstavu přihlásit čtyřčlennou kolekci jejich Vídeňských modrých. Jsme velmi zvědavý, jak se jim na blížící se výstavě bude dařit. Přihlášeny jsou jejich čtyři dubnové samičky, které na okresní výstavě ve Straškově získali čestnou cenu.

Při posledním setkání se Skalskými jsme měli možnost nahlédnout i do jejich archivních materiálů. Dostali se nám do rukou opravdové skvosty z let minulých. Diplomů a čestných cen bylo nepřeberné množství. Vybrali jsme jen nějaká, která nás zaujala zejména originalitou provedení. Bylo moc hezké vidět až historické kousky, jaký způsobem se v minulosti oceňovali šampioni a čestné ceny. Několik ukázek jsme nafotili a vložili do sekce Foto + video. Zejména článek napsaný v místním tisku o výstavě ZO Rovné je nádherný z pohledu krásných fotografií.  Na nich je pan Skalský s jejich srdcovým plemenem Angor, ale také například bývalý předseda ZO Rovné a nyní stále aktivní člen pan Kouba. Bohužel v článku není uvedené datum. Dle fotografií v článku usuzujeme na cca 20 - 30 let starý článek.

Je nám velkou ctí mít v organizaci takovéto úžasné chovatele a zejména lidsky strašně vysoce morální lidi. V jejich případě je oslovení "přítel" více než výstižné!